Testosteron – męski problem

Kamil Szymuszowski
7 kwietnia 2020
Czemu jestem gruby? Na przykładzie Franka singla.
27 lipca 2020
Kamil Szymuszowski
7 kwietnia 2020
Czemu jestem gruby? Na przykładzie Franka singla.
27 lipca 2020

Testosteron – dobry, czy zły?

Testosteron to jeden z najbardziej rozpoznawalnych hormonów płciowych w społeczeństwie. Nic dziwnego skoro pojawia się tez w kulturze masowej. Kayah śpiewała o nim w swoim hicie ,,Testosteron oskarżając go o ,,zdradę i gniew”. Andrzej Saramonowicz i Tomasz Konecki nakręcili ,,Testosteron”, gdzie grupa mężczyzn dzieli się swoimi przemyślenia na temat kobiet i miłości. Sam film uważam za udany i zabawny, natomiast odnoszę wrażenie, że testosteron jako hormon został ukazany jako wyzwalacz zwierzęcej natury u mężczyzn.

Czy faktycznie testosteron jest taki zły? Można by odnieść wrażenie, że może lepiej jakby go było mniej niż więcej. Cóż obecnie coraz więcej mężczyzn w różnym wieku musi zmagać się z jego niedoborem, co jak się okazuje jest powodem wielu Problemów..

Zespół niedoboru testosteronu u mężczyzn (TDS – testosterone deficiency syndrome)

Z biegiem lat większość mężczyzn zauważa wpływ upływu lat na ich sylwetkę, regenerację, samopoczucie, czy libido. Czy może być to powiązane z tematem artykułu? W tym miejscu warto się przyjrzeć objawom niedoboru testosteronu:

– spadek popędu seksualnego,

– problemy z erekcją,

– zmniejszenie objętości jąder,

– ginekomastia,

– pogorszenie wrażliwości insulinowej,

– obniżenie gęstości mineralnej kości,

– zmniejszenie masy i siły mięśniowe!

Dodatkowo często pojawiają się objawy mniej specyficzne dla TDS jak np. mniejsza pewność siebie, rozdrażnienie, niższy poziom energii w ciągu dnia, czy zaburzenia snu. [1]

Jak żyć…?

Obniżony poziom testosteronu utrudnia funkcjonowanie w wymagającym świecie. Ciężko sobie wyobrazić szefa firmy, czy managera z obniżoną pewnością siebie, w dodatku ciągle rozdrażnionego. Dobrego męża, partnera, czy kochanka z libido bliskim zeru. Sportowca z dużo gorszą regeneracją, czy w końcu siebie przed lustrem z niższym poziomem masy mięśniowej, a wyższym tkanki tłuszczowej.

Szacuje się, że zespół niedoboru testosteronu dotyczy ponad 38% mężczyzn w wieku 45+. [2] Problem nie dotyczy tylko mężczyzn po 40stce. Biorąc pod szybki styl życia, dużą ilość przewlekłego stresu, niską aktywność fizyczną, otyłość, nadużywanie alkoholu oraz kiepskie nawyki żywieniowe można spodziewać się, że wielu młodszych mężczyzn ma ten problem.

Jeśli zauważyłeś u siebie objawy TDS

To znak, że trzeba zacząć działać. Warto się badać, dodam, że diagnostyką TDS powinien zajmować się lekarz.

Wg towarzystw andrologicznych i urologicznych takich jak ISSAM, ISA, EAA, ASA i EAU O niedoborach testosteronu możemy mówić jeśli poziom całkowitego testosteronu wynosi mniej niż 2,3 -3,5 ng/mL lub poziom wolnego testosteronu wynosi mniej niż 52-72 pg/mL w zależności od rekomendacji. [3] Pomocne może być też obliczenie współczynnika testosteronu całkowitego do LH.

Dlatego warto pomyśleć nad oznaczeniem pewnych parametrów (m.in. testosteron całkowity, estradiol, LH, czy prolaktyna), żeby zobaczyć jak się sprawy mają. Ponieważ wszystko ma swoją przyczynę warto uderzyć się w męską pierś i zastanowić się, co takiego się wydarzyło, że poziom testosteronu jest niski…

Należy pamiętać, że stężenie testosteronu spada wraz z wiekiem o 0,8 ± 1% w skali roku. [4] Więc z biegiem lat nie będzie lepiej, tylko gorzej.

Podsumowanie

Testosteron jest ważnym hormonem w życiu mężczyzn przez całe ich życie od dzieciństwa przez dorosłość, aż po starość. [5]

Mimo nie najlepszej sławy w popkulturze, obiektywnie patrząc, dla mężczyzn lepiej jest, żeby tego hormonu jednak nie brakowało. Wysoki poziom testosteronu (oczywiście w granicach norm referencyjnych) pozwala cieszyć się wieloma benefitami oraz poczuć się jak za dawnych, dobrych lat. Co oczywiście nie znaczy, że im jest go więcej tym lepiej. O tym szerzej innym razem.

Bibliografia

1. Dohle, G., Arver, S., Bettocchi, C., Jones, T., Kliesch, S., Punab, M. EAU guidelines on male hypogonadism. European Association of Urology, Arnhem, The Netherlands; 2016

2. Mulligan T, Frick MF, Zuraw QC i wsp. Prevalence of hypogonadism in males aged at least 45 years: The HIM Study. Int J Clin Pract 2006; 60: 762–769.

3. Wayne J.G. Hellstrom, Androgen Deficiency and Testosterone Replacement, Humana Press , New Orleans, LA, USA 2013, s .16.

4. Feldman H.A., Longcope C., Derby C. i wsp. Age trends in the level of serum testosterone and other hormnes in middle-aged men: longitudinal results from Massachusetts Male Aging Study. J. Clin. Endocrinol. Metab. 2002; 87: 589–598.

5. Hyun Jun Park,1 Sun Tae Ahn, and Du Geon, Evolution of Guidelines for Testosterone Replacement Therapy J Clin Med. 2019.